4 вересня – день пам’яті одного з найвизначніших українських поетів XX століття, перекладача, літературознавця і правозахисника Василя Стуса.

В ніч з 3 на 4 вересня 1985 року він пішов з життя. 7 вересня у Центрі мистецтв «АРТ-Простір» пам’ять поета-борця, який віддав життя за те, щоб Україна стала незалежною, вшанували проведенням великого літературно-музичного вечора.

Навіть у найтяжчі хвилини свого життя Василь Стус твердо вірив, що вернеться до народу своїм словом, що рідний край його почує. І хоча, на жаль, поетові не судилося дожити до того часу, коли його поезія залунала в Україні і світі, сьогодні перед ним схиляються всі, кому випадає читати його твори або довідатися про його долю і боротьбу.

Василь Стус прожив коротке життя, але залишив після себе 6 томів творів, інтерес до яких з роками не згасає, тому що кожен з них – це унікальна неподільність поезії і долі. У своїй творчості письменник залишився вірним собі до кінця! Він мав все необхідне для того, щоб зробити кар’єру науковця, навіть академіка. Але не мав схильності й здатності до «сексотства», зради, перекручування й попрання істини в ім’я «правильної ідеї». Саме тому обрав інший шлях… Його творчість й сьогодні об’єднує і надихає людей, здатних думати та аналізувати.

В тому, що це дійсно так, на власному досвіді змогли переконатися всі, хто відвідав вечір пам’яті Василя Стуса в «АРТ-Просторі». Організатором цього дуже цікавого і атмосферного заходу виступила лідерка гурту RAIN PEOPLE Марія Савва. Завдяки її зусиллям до участі в ньому вдалося залучити запорізьких поетів та музикантів. Та й сама Марія в черговий раз довела добре відому істину про те, що талановита людина талановита в усьому. Вона не тільки взяла на себе обов’язки ведучої, з якими блискуче впоралася, але й подарувала присутнім пісні та інструментальні композиції у власному виконанні, майстерно акомпануючи собі на бандурі та мандоліні. А наостанок вразила слухачів «родзинкою» – піснею на один із знакових віршів Василя Стуса «Як добре те, що смерті не боюсь я…», музику до якої написала сама.

– Організовуючи цей захід, ми перш за все ставили перед собою завдання вшанувати пам’ять видатного митця й патріота України Василя Стуса. Крім того, дуже хотілося, щоб завдяки нашому концерту, про життя й творчість українського генія дізналися якомога більше запорожців, – розповіла Марія Савва.

Говорячи про вечір, який відбувся, та його учасників, неможливо відзначити когось окремо. Бо все, що бачили й чули глядачі, які завітали до «АРТ-Простору», було щиро, по-справжньому, від душі. Дуже вразило те, як лунало поетичне слово Анни Іви, Катерини Близнюк та ветерана АТО Руслана Давидовича (пісні на власні вірші він виконував під гітару). Не менш яскравими були виступи музикантів: гуртів RAIN PEOPLE (зокрема сольні номери його учасників – Олександри Богданової (віолончель) та Володимира Алексеєнка (клавішні), «Ап-Єднання» (Михайло Надь – спів, гітара, Олександр Собакарь-скрипка) та ансамблю гітаристів «Грецькі горішки» під керівництвом відомого віртуоза гітари Сергія Цимановського (до його складу входять учні дитячої музичної школи №3).

Потужною виявилася й фінальна крапка. Всі присутні на мить зніяковіли, почувши з колонок запис голосу Василя Стуса, те, як він читав власні вірші. Більш вдалого завершення неможливо було й уявити. На хвилину здалося, що зараз сам поет стоїть перед слухачами  і ділиться з ними власною творчістю…

– Василь Стус – постать для нашої культури не те що непересічна, вона ключова. Звісно, для тих, хто любить і цінує справжнє українське слово. Коли до нас з проханням про допомогу звернулася молодь, у якої виникло бажання таким чином відзначити річницю смерті поета, ми не мали права залишитися осторонь і залюбки надали свої ресурси. Тому що діяльність «АРТ-Простору», починаючи з моменту його створення, завжди була орієнтована на те, щоб максимально популяризувати і розвивати саме українську культуру. Це по-перше. По-друге, «АРТ-Простір» – це центр мистецтв. Одним з пріоритетів його роботи є проведення соціальних заходів, направлених на розвиток культури, а не на заробляння коштів. Втретє, безумовно, захід буде мати значний резонанс. Це дасть певний поштовх до того, щоб люди, які не знайомі з творчістю Василя Стуса, забажали познайомитися з нею. І це – головне! – підсумував директор Центру мистецтв «АРТ-Простір» Ігор Гармаш.

Володимир БУТ, фото Олега ВАЛИКА та з відкритих джерел

Читайте також:

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Поделиться

1 комментарий

Пам’ять. Василь Стус: дорога боротьби й болю

  1. В статье нет ссылки на организацию АРТ-Простір. Исправляю данное упущение – https://www.facebook.com/artprostir.zp/

    Подписывайтесь и получайте свежую и интересную информацию о культурной жизни Запорожья и Украины.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

3 + 7 =