«Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього», – казав колись видатний український поет Максим Рильський. І з класиком не посперечаєшся. Тільки прискіпливо вивчаючи історію рідної землі, можна знайти відповіді на питання про те, звідки йде наше коріння й що чекає на нас у майбутньому.


Поделиться

«Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього», – казав колись видатний український поет Максим Рильський. І з класиком не посперечаєшся. Тільки прискіпливо вивчаючи історію рідної землі, можна знайти відповіді на питання про те, звідки йде наше коріння й що чекає на нас у майбутньому.

В Смирновській об’єднаній територіальній громаді Більмацького району, яка в рамках упровадження реформи децентралізації влади була створена на території Запорізькій області однією з перших, це добре розуміють.

Нещодавно ми відвідали її та на власні очі побачили, як люди – справжні патріоти своєї малої Батьківщини, – крім того, що досліджують, зберігають та вивчають історію рідного краю, роблять ще багато корисного для своїх земляків.

Отже, в центрі нашої розповіді – громадське об’єднання «Берда». Відразу ж наголосимо, що це – не тільки загін місцевої самооборони громади, а й безліч іншої різноманітної роботи.

– Створення нашого об’єднання – це реакція на події в країні, які розпочалися у 2014 році, – розповідає засновник ГО «Берда» Василь Скрибець. – Зараз загін налічує 62 людини. Це чоловіки у віці від 20 до 60 років. Середній вік складає 40–45 років. Всі вони вивчали ази військової справи та надання первинної медико-санітарної допомоги, проходили стрільби. Враховуючи те, що наш штаб знаходиться у старовинній будівлі колишньої земської школи села Вершина Друга (одне з сіл, що входить у громаду, – авт.), спорудженій у 1911 році, для навчальних цілей був обладнаний спеціальний клас. Також ми маємо відповідне знаряддя.

Розповідаючи про щоденну діяльність, яка ведеться, Василь Іванович визначає три її основні напрямки. Перший – охорона громадського порядку, а також доріг, господарств, підприємств, що є в громаді. Другий – всебічна допомога українським військовим, які знаходяться в зоні проведення АТО. Третій – краєзнавство.

– Робота по вивченню минулого та збереженню об’єктивної історії для прийдешніх поколінь для нас дуже важлива. Працюючи безкоштовно й у вільний час, ми створили музей у селі Вершина Друга. І це тільки початок. Щодо популяризації нашої історичної спадщини ми маємо багато планів, – ділиться керівник організації.

За словами Василя Скрибця, історія виникнення сіл, що зараз входять до складу Смирновської громади, заслуговує на увагу.

– Наприкінці грудня 2016 року я відвідав Київ. Працював в Інституті історії України Національної академії наук, бібліотеці ім. В.І. Вернадського та Національній історичній бібліотеці, що знаходиться на території Києво-Печерської лаври, досліджував історію наших сіл, – говорить чоловік. – Виявилося, що навіть заселення цих земель проходило дуже цікаво.

Можна сказати, що було три хвилі цього процесу. Перша – Олексіївська фортеця. Вона з’явилася на лівому березі річки Берди в 1770 році. Зараз на її місті стоїть село Олексіївка. У фортеці оселялися ті солдати, які виходили у відставку. Друга хвиля пов’язана з козацькими зимовниками. Після знищення Запорізької Січі, багато козаків почали будувати їх саме в цій місцевості. Ну, і насамкінець – єврейські поселення. У 1769 році сюди приїхало дуже багато євреїв-талмудистів з Вітебської та Могильовської губерній.

Через свою непристосованість до ведення сільського господарства, багато з них померли. На підтвердження цих слів була зроблена цікава знахідка – надгробний камінь з єврейської могили. Зараз він зберігається у краєзнавчому музеї села Вершина Друга, який було відкрито 2 травня 2016 року. Додам, що весь цей матеріал ми збираємо невипадково. Буде обов’язково видана книга, присвячена тому, якими були наші села за різних історичних епох.

– В апараті громади є відділ освіти. Під егідою громадського об’єднання «Берда» при ньому створена «Секція краєзнавства та вивчення історичної спадщини», – додає голова Смирновської ОТГ Олександр Романюк. – Це зроблено для того, щоб заохотити всіх наших мешканців до дослідницької роботи. Все чітко розподілено. Наприклад, Олексіївська школа займається вивченням поселень епохи Олексіївської фортеці, а школа у селі Смирнове – добою єврейських поселень.

– Коли робота дійде фіналу, ми будемо мати все для того, щоб реалізувати наш головний задум – побудувати «Музейний комплекс села Вершина Друга», який стане осередком духовності, – продовжує розмову Василь Скрибець. – Крім колишньої земської школи, про яку я вже казав, поруч з музеєм є залишки церкви Успіння Пресвятої Богородиці, яку 15 грудня 1920 року відвідував сам Нестор Махно, а також братська могила, де поховані 128 гірських стрільців, які загинули під час Великої Вітчизняної війни.

Всі ці історичні та архітектурні пам’ятки в майбутньому будуть об’єднані у єдиний музейний комплекс. До нього також увійде діюча кузня та багато інших цікавинок. Крім того, плануємо відремонтувати колишній сільський клуб та показувати в ньому документальні та художні стрічки історичної тематики, проводити різноманітні збори та зустрічі. Ну, й звісно, будемо чекати на гостей. Сподіваюся, що їх буде багато!

Олег ВАЛИК, фото Володимира САЛЬНІКОВА

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться