Франція скликає кризовий штаб для контролю ситуації, Іспанія очікує неврожай, Нідерланди рятують греблі. В Європі надзвичайна посуха найвищого рівня попередження.

Південний захід Франції потрепає через пожежи, люди масово кидають домівки і рятуються. Відомо, що вогнеем охвачена площа, розміром з 11 тис. футбольних полів.

Через найтривалішу посуху, яка будь-коли була у Франції, французький уряд створив кризовий штаб, який контролюватиме ситуацію з питною водою в країні.

В раїні проблеми з енергопостачанням, горять ліси, сохн врожай, деяі атомні електростанції невдовзі припинять роботу, бо їм будее заборонено використовувати значно підігріту багатоденною спекою воду з річок для охолодження. Адже після використання воду знову скидають у водойми, при цьому температура води, що скидається, вища за ту, що була до процесу охолодження реакторів, і це згубно для навколишнього середовища.

Як результат, електростанції генерують менше електроенергії, ніж було заплановано. При цьому органи нагляду за ядерною енергетикою дозволили станціям до певного рівня перевищити температурні норми. До критичної ситуації поки що не дійшло, але ступінь нервозності зростає.

Катастрофічно низькі врожаї прогнозують фермери Іспанії.

Після кількох місяців без дощу та рекордної спеки водосховище Віньюела в провінції Малага зараз заповнене лише на 12 відсотків і фактично перетворилося на велику калюжу. “Ситуація драматична”, – кажуть фермери, які змушені були кілька тижнів тому звести до мінімуму кількість води з водосховища, що використовується для зрошення сільгоспугідь. Наслідки катастрофічні: на околицях водоймища знаходиться найбільший у Європі сад авокадо. І ця вічнозелена плодова рослина зараз без води вмирає.

Перспективи у фермерів в Іспанії цього сезону — найпохмуріші: вони мають якось підготуватися до неврожаю — морально та матеріально. Наприклад, виробники оливкової олії розраховують, що зберуть лише половину звичайного врожаю, і цей дефіцит призведе до зростання цін на оливкову олію, яка й без того в Європі коштує не так уже й мало.

Нідерланди: посуха завдає шкоди дамбам, що захищають сушу від моря

Коли говорять про проблеми, що виникають через спеку та посуху, частіше згадують про південні країни: Іспанію, Португалію, Францію, Грецію, Італію. Однак і в північних регіонах Європи страждають від рекордно спекотного і посушливого літа.

Дві третини населення Нідерландів проживає в регіонах, розташованих нижче за рівень моря. Роттердам та Амстердам були б затоплені, якби не було дамб та дренажних систем, що захищають сушу від води. Багато сотень кілометрів гребель побудовані з торфу, який схожий на губку: якщо матеріал висихає від спеки та посухи, він стає легким і пористим – у дамбах можуть з’являтися дірки та тріщини, що загрожує їхній стійкості.

Цього літа великих проривів дамб ще не було, але влада Нідерландів розробила план дій на випадок екстремальної посухи і посилено контролює дамби: співробітники водного господарства та волонтери ходять уздовж них у пошуках тріщин. Кожне пошкодження фіксується, якщо осінніх дощів буде недостатньо для того, щоб «залікувати всі рани», греблі додатково поллють водою.

Невеликі греблі, споруджені переважно всередині країни вздовж каналів і річок, зрошуються зі спеціальних човнів. Минулого тижня через посуху в Нідерландах було оголошено надзвичайний стан. Головне завдання зараз – забезпечити збереження життєво важливих дамб, на другому місці – забезпечення населення достатньою кількістю якісної питної води.

В Амстердамі міські греблі, щоб вони залишалися вологими і, отже, досить важкими, поливають із пожежних шлангів.

Німеччина: засихають дерева, страждає на судноплавство

За даними Центру імені Гельмгольця з дослідження навколишнього середовища, у деяких районах Німеччини вже йдеться про надзвичайну посуху найвищого рівня попередження. Як повідомляє сайт Wetter.de, цьогорічне літо — найпосушливіше з усіх з моменту початку реєстрації погоди в країні 1881 року. Воно значно перевершує літо 2018 року, яке також було дуже посушливим.

Джерело: Кореспонднт

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться