З 9 по 11 серпня у нашому краї відбувся XXIII фестиваль національних воїнських та традиційних культур «Запорозький Спас» імені Анатолія Єрмака.

Напередодні цієї події у прес-центрі Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України відбулася зустріч з мас-медіа, у якій взяли участь президент Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Притула та тележурналістка, кординаторка фестивалю «Запорозький Спас» та Запорізького жіночого козацтва Олена Шевчук.

На початку прес-конференції Олександр Притула нагадав присутнім про найважливіші події з історії фестивалю.

– «Запорозький Спас» зародився у 1997 році. В цю пору ми провели перший всеукраїнський фестиваль козацьких бойових традиційних мистецтв. Таку назву він мав спочатку. У цьому заході взяли участь адепти наших бойових мистецтв, що мешкають від Львова до Київа. Це було таке явище! Нам повірила обласна та міська влада, надала всебічну підтримку. Саме в цей період ми змогли забити такий собі своєрідний кілочок, що Запоріжжя – це козацька столиця України. Згодом виявилося, що не тільки України, а й козацьких бойових мистецтв світу. Саме тоді на нашій святій Хортиці почали відроджуватися бойові мистецтва. Було вирішено проводити фестиваль щороку. Зараз він має дуже багато досягнень, – розповів він.

За словами Олександра Притули, творці «Запорозького Спасу» відразу визначилися з тим, що, крім популяризації бойових мистецтв України, фестиваль також має виконувати культурно-просвітницьку функцію. Саме це стало фундаментом майбутніх звершень, а також сприяло народженню нових ідей стосовно подальшого розвитку бойової культури України.

–У 1998 році бойове мистецтво «Спас» було подане на реєстрацію, як вид спорту. Майже десять років було витрачено на те, щоб його нарешті визнали видом спорту. Хоча вже у 1999 році «Спас» був визнаний бойовою культурою. Саме з цього часу починають проводитися перші науково-практичні конференції по його вивченню. Сьогодні вже існує ціла наукова школа. До того ж, у 1998 році (це взагалі – феномен!) з’являється бюджетна дитячо-юнацька спортивна школа «Спас», хоча офіційно він ще не був спортом. Влада знову повірила нам і пішла на експеримент, який виявився вдалим. Саме завдяки цьому проекту через деякий час народилася Всеукраїнська федерація «Спас». Вважаю, що наш фестиваль – явище унікальне. Він робиться для людей, тому й існує вже 23 роки, – завершив  виступ Олександр Притула.

Про фестивальні події колегам-журналістам розповіла Олена Шевчук.

– Зізнаюся, коли ми розпочали підготовку до «Запорозького Спасу», були присутні певні побоювання. Літо – час відпусток. Чи зможемо ми знайти бажаючих, щоб долучити їх до участі у заході? Але, на щастя, всі хвилювання виявилися марними. Тільки стала поширюватися інформація про фестиваль, творчі люди та колективи почали телефонувати нам та висловлювати бажання взяти участь. Впродовж фестивалю відбудеться дуже багато подій. Розповісти про них, навіть у кількох словах, дуже важко, – підкреслила Олена Шевчук.

Але те, що побачили гості «Запорозького Спасу», перевершило найсміливіші очікування. Перші два фестивальних дні пройшли на території школи-інтернату «Козацький ліцей». На учасників та гостей заходу очікували науково-практичний круглий стіл на тему «Козацька педагогіка», концерт за участю фольклорних колективів та виконавців, показові виступи шкіл бойових мистецтв та національних видів боротьби, турніри з козацького та історичного фехтування. Також у рамках фестивалю були організовані виставки виробів народних майстрів, національних вишивок, пленер ковальського мистецтва та різноманітні майстер-класи.

Звісно, були й родзинки, які на прес-конференції обіцяли організатори. Присутні мали можливість на власні очі побачити, що таке вірменські, грузинські та татарські національні види боротьби: «Кох», «Чіда-Оба», «Куреш», «Аліш». Нікого з гостей також не залишили байдужим змагання серед козачок з рукоборства, кидання ножів, перетягування буку та канату. Відзначимо, що такі змагання на «Запорозькому Спасі» відбулися вдруге.

Без сумніву, отримали задоволення й поціновувачі музичного мистецтва. В рамках фестивалю відбувся дебютний концерт незвичайного гурту RAIN PEOPLE («Люди дощу»). Його учасники – молоді люди, троє з яких мають діагноз «аутизм». Також на святковій фестивальній  сцені вперше виступили запорізькі рок-команди SWIFT та VIDLIK, які є учасниками рок-клубу ROCK SICH.

Ще одним незабутнім подарунком для маленьких запорожців стала вистава просто неба «Хлопчик-Укропчик» театру-студії «Пігмаліон».  В її основу покладена казка відомого письменника і актора Олександра Виженка, який, на жаль, зовсім нещодавно пішов з життя.

Урочисте закриття XXIII фестивалю «Запорозький Спас» відбулося 11 серпня на території Національного заповідника «Кам’яна Могила» (село Мирне, Мелітопольський район). За традицією, одночасно з цим був відкритий новий майбутній XXIV фестиваль.

Але справжнє свято непереможного козацького духу на цьому не закінчується. 17 та 18 серпня фестивальні заходи продовжаться на Київщині, у парку «Київська Русь» (Київська область, Обухівський район, село Копачів). На киян та гостей столиці чекають II відкриті Всеукраїнські ігри з видів спорту, заснованих на етнічних, та багато інших цікавинок.

Олег РЕЗНІКОВ, фото автора та зі сторінки Олександра Притули в Фейсбуці

Читайте также:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться