В Запоріжжі пройшла найочікуваніша літературна подія південного сходу України, що залучає видавців, письменників, митців, культурних менеджерів з усієї країни, єднає тисячі людей, яким потрібна українська книга й цікава сучасна культура.

Поделиться

В Запоріжжі пройшла найочікуваніша літературна подія південного сходу України, що залучає видавців, письменників, митців, культурних менеджерів з усієї країни, єднає тисячі людей, яким потрібна українська книга й цікава сучасна культура.

З 27 по 29 жовтня в Запоріжжі відбулась Книжкова толока-2017. В рамках фестивалю три дні поспіль проходили найцікавіші літературно-мистецькі події цього року та відбувався масовий продаж різноманітних книжок. Кожен мав змогу придбати як зразки класичної літератури, так і новинки від українських та зарубіжних письменників.

Одним з найяскравіших заходів першого дня толоки стало оголошення «довгого списку» антипремії «Золотий хрін» – щорічної літературної відзнаки за найгірший (недоречний) опис сексуальної сцени в художніх текстах сучасних українських письменників. Серед можливих цьогорічних переможців назвали «Трощу» Василя Шкляра, Наталку Сняданко з романом «Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма» та сенсаційний роман Любка Дереша «Спустошення». Також на зустрічі була особисто присутня одна з номінанток, а саме українська поетеса Євгенія Чуприна, яка навіть зачитала декілька своїх творів.

«Ціль «Золотого хріна» – поглибити сучасний літературний процес та звернути увагу не недоречне використання подібних сцен у мистецтві загалом», – наголошує засновниця антипремії Тетяна Микитенко.

Вручення нагороди «Золотий хрін» відбудеться на початку наступного року. До грудня кожен може запропонувати фрагмент тексту чи цитату, надіславши їх з вказівкою автора, назвою книжки та роком видання. Переможця обиратимуть в кінці року журі, до його складу увійшли: журналістка, засновниця проекту «Рагу.лі» Тетяна Микитенко, літературний критик Юрій Володарський, письменниця Анна Малігон, засновниця проекту «Непозбувна бентега» Ніка Новікова та журналістка Тетяна Трофименко. Головною умовою конкурсу є те, що подані матеріали вперше мають бути опубліковані впродовж поточного року, до участі в конкурсі допускаються матеріали у будь-якому жанрі.

Неможливо оминути увагою й новинки літератури, які були презентовані під час запорізької толоки:

1.    «Музичні інструменти українського народу», Гнат Хоткевич.

«Цей літопис був написаний ще 1937 року самим Хоткевичем і є єдиною енциклопедією музичних інструментів, яку знайшли у Львівському архіві у 2011 році та опрацювали. Вона відрізняється від першого видання 1930 року кількістю історичних відомостей. У цій енциклопедії ілюструється 130 інструментів, які були чисто українськими або запозиченими. Також там подаються ноти, звукові ряди і цікаві випадки їх використання».

2.    Двомовна збірка «Україна в мені», Львівський жіночий літературний клуб.

«Ми створили книгу, яка допоможе зрозуміти Україну, зрозуміти те, що у нас відбувається. Кожне оповідання – це Львів, це почуття. Наша творчість – це поєднання різних стилів, форм і смаків. В основі наших творів завжди лежить love story», – зазначає одна з авторів збірки Ніка Нікалео.

3.    «Спустошення», Любко Дереш.

Презентація цього роману була найочікуванішою подією толоки, тому не обійшлась без великої кількості гостей та гарячих дискусій.

«Новий роман Любка Дереша «Спустошення» – про межу, з-за якої не повертаються. Це неофіційний гімн для мілленіалів та інтелектуальних кочівників. Це роман для тих, хто знає щось про маніпуляції свідомістю і медитацію, про хаос і несвідоме, про «чорних лебедів» і про Звіра, котрий крадеться у пітьмі», – йдеться в анотації книги.

Також в рамках «Толоки» всі три дні діяв дитячий простір «Книголісся». Діти могли почути виступи відомих казкарів – Сашка Лірника і Санька Сита, побачити чудову виставку картин-ілюстрацій українських та білоруських художників та разом з батьками взяти участь у більш ніж 30 захопливих майстер-класах. Останнє особливо припало до душі малечі і батькам, а читацький марафон, під час якого запрошені гості та всі бажаючи вголос могли читати улюблені дитячі книжки, подарував частинку дитинства навіть дорослим.

Альона САГУРА

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться