В Запоріжжі пройшла найочікуваніша літературна подія південного сходу України, що залучає видавців, письменників, митців, культурних менеджерів з усієї країни, єднає тисячі людей, яким потрібна українська книга й цікава сучасна культура.
В Запоріжжі пройшла найочікуваніша літературна подія південного сходу України, що залучає видавців, письменників, митців, культурних менеджерів з усієї країни, єднає тисячі людей, яким потрібна українська книга й цікава сучасна культура.
З 27 по 29 жовтня в Запоріжжі відбулась Книжкова толока-2017. В рамках фестивалю три дні поспіль проходили найцікавіші літературно-мистецькі події цього року та відбувався масовий продаж різноманітних книжок. Кожен мав змогу придбати як зразки класичної літератури, так і новинки від українських та зарубіжних письменників.
Одним з найяскравіших заходів першого дня толоки стало оголошення «довгого списку» антипремії «Золотий хрін» – щорічної літературної відзнаки за найгірший (недоречний) опис сексуальної сцени в художніх текстах сучасних українських письменників. Серед можливих цьогорічних переможців назвали «Трощу» Василя Шкляра, Наталку Сняданко з романом «Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма» та сенсаційний роман Любка Дереша «Спустошення». Також на зустрічі була особисто присутня одна з номінанток, а саме українська поетеса Євгенія Чуприна, яка навіть зачитала декілька своїх творів.
«Ціль «Золотого хріна» – поглибити сучасний літературний процес та звернути увагу не недоречне використання подібних сцен у мистецтві загалом», – наголошує засновниця антипремії Тетяна Микитенко.
Вручення нагороди «Золотий хрін» відбудеться на початку наступного року. До грудня кожен може запропонувати фрагмент тексту чи цитату, надіславши їх з вказівкою автора, назвою книжки та роком видання. Переможця обиратимуть в кінці року журі, до його складу увійшли: журналістка, засновниця проекту «Рагу.лі» Тетяна Микитенко, літературний критик Юрій Володарський, письменниця Анна Малігон, засновниця проекту «Непозбувна бентега» Ніка Новікова та журналістка Тетяна Трофименко. Головною умовою конкурсу є те, що подані матеріали вперше мають бути опубліковані впродовж поточного року, до участі в конкурсі допускаються матеріали у будь-якому жанрі.
Неможливо оминути увагою й новинки літератури, які були презентовані під час запорізької толоки:
1. «Музичні інструменти українського народу», Гнат Хоткевич.
«Цей літопис був написаний ще 1937 року самим Хоткевичем і є єдиною енциклопедією музичних інструментів, яку знайшли у Львівському архіві у 2011 році та опрацювали. Вона відрізняється від першого видання 1930 року кількістю історичних відомостей. У цій енциклопедії ілюструється 130 інструментів, які були чисто українськими або запозиченими. Також там подаються ноти, звукові ряди і цікаві випадки їх використання».
2. Двомовна збірка «Україна в мені», Львівський жіночий літературний клуб.
«Ми створили книгу, яка допоможе зрозуміти Україну, зрозуміти те, що у нас відбувається. Кожне оповідання – це Львів, це почуття. Наша творчість – це поєднання різних стилів, форм і смаків. В основі наших творів завжди лежить love story», – зазначає одна з авторів збірки Ніка Нікалео.
3. «Спустошення», Любко Дереш.
Презентація цього роману була найочікуванішою подією толоки, тому не обійшлась без великої кількості гостей та гарячих дискусій.
«Новий роман Любка Дереша «Спустошення» – про межу, з-за якої не повертаються. Це неофіційний гімн для мілленіалів та інтелектуальних кочівників. Це роман для тих, хто знає щось про маніпуляції свідомістю і медитацію, про хаос і несвідоме, про «чорних лебедів» і про Звіра, котрий крадеться у пітьмі», – йдеться в анотації книги.
Також в рамках «Толоки» всі три дні діяв дитячий простір «Книголісся». Діти могли почути виступи відомих казкарів – Сашка Лірника і Санька Сита, побачити чудову виставку картин-ілюстрацій українських та білоруських художників та разом з батьками взяти участь у більш ніж 30 захопливих майстер-класах. Останнє особливо припало до душі малечі і батькам, а читацький марафон, під час якого запрошені гості та всі бажаючи вголос могли читати улюблені дитячі книжки, подарував частинку дитинства навіть дорослим.