Унікальний концерт тувинського хоомейджи (майстра горлового співу) Миколая Ооржака з елементами майстер-класу відбувся 28 січня у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею.


Поделиться

Унікальний концерт тувинського хоомейджи (майстра горлового співу) Миколая Ооржака з елементами майстер-класу відбувся 28 січня у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею.

Миколай народився в тувинському селі. Секрети шаманів дізнався від  матері. Взагалі кажуть, що шаманство передається у спадок. Він живе в Кизилі (Південий Урал). У нього дружина і четверо дорослих  дітей. Він часто залишає свій будинок, щоб світ подивитися. А ще потомствений шаман виступає… з музикантами. Що робить його, принаймні, зовні цілком світською людиною.

На чудовому концерті запоріжці змогли повною мірою відчути на собі енергію етнічних вібрацій, що пронизували тіло наскрізь (організатор концерту – Музей історії музичних інструментів «БарабанЗА»). Майстер охоче ділився секретами горлового співу(йога звуку) і стародавніми знаннями, та розповідав про лікувальний ефект музики та музичних ритмів.

–Для нашого музею – це перший концерт майстра горлового співу, – розповів «Запоріжжю Вечірньому» директор обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой. – Дякуємо Миколаю Ооржаку, Денісу Васильєву та всім, хто долучився до організації зустрічі. Миколай Ооржак познайомив присутніх з технікою горлового співу, цілющими властивостями музики взагалі та етнічної зокрема.  Розповів про наукові експерименти із впливом етномузики на різні рідини (наприклад, воду). Так виявилося, що ритми бубнів та інших ударних інструментів позитивно впливають на організм людини, заставляючи кров циркулювати більш активно. Кожен, хто завітав на концерт, переконаний, відчув це на собі. Справді, Миколая Ооржака почитають за шамана. Думаю, що його музика дійсно  здатна вводити людину у стан трансу (або ж близький до цього стан). Крім того, він знає про цілющі властивості музики, яку грає, й вдало цим користується. Щоб в цьому переконатися – треба було бачити очі людей після концерту! Звичайно, що етномузика на кожного впливає по різному. Слухач має бути підготовленим, налаштованим на її сприйняття. Але ж саме такі люди і прийшли на концерт.

Співаючи пісні своєю рідною мовою, Миколай Ооржак акомпанував собі на ігілі – двострунному смичковому інструменті. Його струни виготовлені з довгого кінського волосу. Розрізняють струни за звучанням: басова струна, чоловіча, нараховує 108 волосин, жіноча – 91. Співав майстр і під шаманський бубен. Неймовірно виглядав одночасний спів та гра  на варгані (язичковому інструменті), що дозволяло зануритися у глибини власної душі.

До речі, хоомей – це феномен, віртуальне мистецство, яке потребує унікальних здібностей; щоб зрозуміти витоки і генезис жанру, слід проаналізувати тувинські народні пісні. Наприкінці концерту кожен охочій міг взяти в руки інструменти і спробувати зіграти на них.

Зазначимо, що подібна музика для Запоріжжя вже не новина. У Музеї історії музичних інструментів «БарабанЗА» (керівник – Денис Васильєв), який популяризує етномузику, проводять семінари, майстер-класи, запрошуючи відомих знавців та віртуозів даного напрямку. Чи важливо це сьогодні? Так, а ще неймовірно цікаво!

Всі ми знайомі з класичними українськими народними інструментами, на яких українці грають сотні років. А які інструменти були 3 – 5 тисяч років тому? Подібні концерти – це подорож в минуле музичних інструментів і такої захоплюючої музики.

Нагадаємо, що у обласному краєзнавчому музеї минулого року відкрилася велика виставка етнічних музичних інструментів з колекції львівського колекціонера, музикознавця Любомира Кушлика та колекції щойноствореного Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА». Поспішайте і ви побачити і почути щось нове у своєму житті!

 Вікторія КИРИЛЕНКО

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться