На жаль, показники захворювання COVID-19 вже декілька днів сягають більше 700 осіб на добу.

Зрозуміло, що запоріжці стурбовані таким перебігом подій, тим більше що місць у лікарнях стає все менше, а вірус і не збирається відступати. Прокоментувати ситуацію погодився Роман Терехов, в.о. директора Державної установи «Запорізький обласний лабораторний Центр МОЗ України», головний державний санітарний лікар Запорізької області.

– Романе Леонідовичу, як складається ситуацiя на сьогодні, який прогноз?

– На превеликий жаль, найневтішніші прогнози фахівців поступово стають реальністю: ситуація із захворюваністю на коронавірусну інфекцію в нашій області стає дедалі гіршою. Щодня реєструється більше 700 випадків захворювання на COVID-19. Запорізький регіон уже увійшов до числа лідерів антирейтингу із захворюваності на коронавірус, ставши третім в Україні по кількості щоденного приросту хворих.

Тільки за останню добу в області зареєстровано 706 нових випадків захворювання на COVID-19. Всього станом на 18.11.2020 зареєстровано 20 732  лабораторно підтверджених випадків, в т.ч. 1226 – серед дітей та 1581 серед медичних працівників.

Найвищі показники захворюваності зареєстровані в містах Запоріжжя, Бердянськ, а також у Більмацькому, Веселівському, Запорізькому, Оріхівському та Пологівському районах. Разом з цим слід зазначити, що на всіх адміністративних територіях регіону перевищено базовий рівень захворюваності і фактично по всій області відмічається епідемічне неблагополуччя по COVID-19.

У зв’язку з викладеним на всій території області введено карантинні заходи, які передбачають певні обмеження стосовно роботи транспорту, закладів громадського харчування та культури тощо. Введений обов’язковий масочний режим в громадських місцях. З 14 листопада на території області діє «карантин вихідного дня», який передбачає більш суворі обмежувальні заходи – працюватимуть лише найбільш важливі об’єкти: аптеки, в тому числі ветеринарні, продуктові магазини та транспорт.

Ми маємо чітко розуміти, що уповільнення темпів захворюваності та стабілізація епідемічної ситуації цілком залежить від дотримання всіх вищевказаних карантинних заходів. В разі їх виконання як з боку місцевої влади, так і з боку пересічних громадян, ми можемо очікувати зниження показників захворюваності вже за декілька тижнів.

– Чи багато перехворіло мешканців Запорізької області коронавірусом, не знаючи про це? Навіщо обмежувальні заходи, якщо, зі слів лікарів, і так всіх торкнеться цей вірус?

– Враховуючи, що клінічні прояви COVID-19 дуже схожі на симптоми гострої респіраторної вірусної інфекції, та той факт, що до 80% населення хворіють в безсимптомних формах, можна припустити, що, дійсно, перехворіло більше, ніж офіційно зареєстровано. Але чи набагато – сказати дуже важко. Якщо припустити, що 20% хворіють на клінічно виражені форми, а у нас таких хворих на сьогодні офіційно 20 732 осіб, то безсимтомними формами захворювання за простими підрахунками могли вже перехворіти понад 70 тисяч.

– Навіщо ж тоді обмежувальні заходи?

По-перше, в області мешкає понад 1 млн 700 тис. осіб, і далеко не всі ще «зустрілись» з цією хворобою. Дійсно, щоб зупинити COVID-19, треба, щоб не менше 80% населення мали імунітет, тобто або перехворіли або вакцинувались. Звісно, ми сподіваємось на вакцинацію, тому що саме вона безболісно для людей здатна зупинити цю епідемію. По-друге, якщо не вводити обмежувальні заходи, ситуація взагалі вийде з-під контролю і ми будемо мати такі темпи зростання захворюваності, які призведуть до повного колапсу медичної системи, сортування людей при госпіталізації і критичне збільшенню кількості смертей від COVID-19. Саме обмежувальні заходи здатні розтягнути захворюваність у часі та попередити масові випадки враження інфекцією.

– Романе Леонідовичу, чи реально створити ефективну вакцину від COVID-19 за півроку?

– Ні, це потребує певного часу – щонайменше 1,5 року від початку створення до масового використання. Вакцини, які зараз розробляються, ще не пройшли всіх етапів досліджень. На даний час 6 вакцин перебувають на 3-му етапі клінічних випробувань (це вакцинація великої кількості волонтерів), після чого при підтвердженні їх безпечності та ефективності вони будуть передані в масове виробництво. Тобто використання вакцини можна планувати не раніше другого півріччя 2021 року.

– Чи є перехворілий на COVID-19 її джерелом? Багато людей у Запорізькій області захворіло повторно?

Ні, перехворілий не є джерелом інфекції. Вже визначено, що хвора людина може заразити оточуючих тільки протягом 14 днів з дня захворювання. В подальшому вона вже не заражає інших, навіть якщо при лабораторному обстеженні в полімеразно-ланцюговій реакції має позитивний результат. Так звані «уламки» вірусу можуть деякий час знаходитись в організмі та визначатись при ПЛР-дослідженні.

В області зареєстровано 5 повторних випадків захворювання, найменший інтервал між першим та повторним захворювання – 2,5 місяця. Чому відбулось повторне захворювання? Напевно, це пов’язано з мутацією вірусу та особливостями імунного статусу хворих. Це питання ще вивчається, тому однозначної відповіді поки немає. Але всі, хто хворів повторно, мали більш легкі симптоми, ніж у перший раз.

– У перехворілого виробляються антитіла – це панацея від повторного зараження? Скільки антитіла зберігаються в організмі?

– Ні, не панацея. Повторні випадки зараження свідчать про це. Але це питання ще вивчається, в тому числі і причина повторних випадків – чи то мутації вірусів, чи щось інше.

– Хто попадає до статистики – люди, які померли від COVID-19, або від його наслідків?

– Безумовно, від наслідків. Коли вірус руйнує органи людини, то це вже наслідки його патогенної дії. Тому визначені і групи ризику – це люди, які мають хронічні патології серцево-судинної системи, дихальних органів, цукровий діабет, порушення обміну речовин (ожиріння), онкологічні захворювання (знижений імунітет), інші стани, які супроводжуються зниженням імунітету та ін. Саме такі категорії тяжко хворіють на COVID-19 та можуть померти. Взагалі в статистиці смертності понад 95% померлих відносились до групи ризику.

– Романе Леонідовичу, чому наші діти знову відвідують школу? Хіба вони не можуть заразитися?

По-перше, діти молодшого віку, в т.ч. 1-4 класів, переносять хворобу або в безсимптомних формах, або в легких. Так, вони можуть заразитись, як і інші, але наслідки цього захворювання не можна порівнювати з дорослими або дітьми старших вікових груп. Те, що до шкіл доправили вже й «старшачків» – це рішення міської влади, хоча керівницство учбових закладів у даному випадку може діяти на власний розсуд.

– Щеплення від грипу впливає на захворювання на COVID-19?

– Ні, воно захищаює лише від грипу. Робити щеплення бажано якомога раніше восени, але можна і весь сезон захворюваності на грип та ГРВІ.  Головна умова для проведення щеплення – людина повинна бути здоровою та не мати протипоказів до вакцинації. Доречi, контакт із хворим на будь-яке інфекційне захворювання не є протипоказаннням для проведення вакцинації.

– У 2000-х роках мала місце масова захворюваність на «атипову» пневмонію. Чому тоді не було паніки, а зараз є?

«Атипова» пневмонія не розповсюдилась по всьому світу та не викликала епідемію. В тих країнах, де вона реєструвалась, вводили жорсткі обмежувальні заходи, масковий режим та інші карантинні кроки, що призвело до швидкої локалізації та ліквідації епідситуації. В листопаді 2002 року почалась епідемія SARS в Південному Китаї, в липні 2003-го був зафіксований останній випадок. Задіяно в епідпроцес біло 29 країн, загальне число хворих – 8098, померло 774. Безумовно, така ситуація не могла викликати паніку на відміну від сьогоденного COVID-19.

Марина УЛУНОВА

 

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

− 5 = 4