Відомий письменник Микола Гоголь духовно живився Україною, її історією, культурою, легендами, міфами, переказами. Днями Запорізький обласний художній музей презентував виставку «Микола Гоголь в ілюстраціях художників» до 210-річчя з його дня народження.

Літературні твори письменника протягом двох століть привертають увагу багатьох авторів, надихають їх на створення станкових робіт та ілюстрацій до них. Запорізький обласний художній музей володіє багатою і унікальною колекцією робіт на гоголівську тематику. Її можна умовно розділити на твори, які присвячені особі письменника, ілюстрації до повістей та декораційні ескізи до театральних вистав і кінофільму.

На новій виставці представлено 38 робіт 12 художників різних поколінь. Це яскраві картини Анатолія Базилевича, Даніїла Нарбута, Георгія і Сергія Якутовичів. Серед відомих митців – запорізькі художники Геннадій Олійник та Микола Колядко. Найбільш стара робота, представлена до уваги запоріжців, – відомого художника Володимира Фаворського, написана ще 1939 року.

На питання «Чий Гоголь?» українці дають однозначну відповідь – «Наш!», – зазначила на презентації виставки її куратор, старший науковий співробітник Ольга Дворна. – І справа тут не лише в географії, а в першу чергу в єдності з народною українською культурою, історією, яка простежується в його творах «Ніч перед Різдвом», «Тарас Бульба», «Вій». Зовсім інший Гоголь в «Мертвих душах», але саме цим він приваблює не лише читачів, але й багатьох українських та зарубіжних художників.

Ілюстрації Геннадія Олійника до повісті «Ніч перед Різдвом» передають атмосферу чарівності й чаклунства різдвяного свята. Колоритні персонажі поеми «Мертві душі» Манілов, Коробочка, Ноздрьов, Плюшкін на папері в техніці літографії Олени Павленко запам’ятовуються незвичайними образами й характерами, вони стали хрестоматійними для багатьох поколінь читачів.

Чудовий рисувальник запоріжець Микола Колядко (1951-1999) на папері вугіллям з легкістю передав знаменитій профіль «М.В. Гоголь». Їлюстрації до повісті «Іван Федорович та його тітонька» Володимира Фаворського (1884-1964) вражають майстерністю, художньою самобутністю. Євген Кибрик (1906-1979) представлений гостро характерними образами головного героя в техніці літографії до повісті «Портрет». Вона вразила його уяву своїм трактуванням високого творчого призначення художника в суспільстві. Свою графіку автор доповнив цитатами з Гоголя, щоб найбільш точно передати задум проілюстрованих ним сцен. Акварельні роботи Галини Гладишевої (1907-1997) зі сценами до «Сорочинського ярмарку», сюжети з повісті «Вій» народного художника України Георгія Якутовича (1930-2000) переконливо розкривають ці захоплення письменника.

Одним із найвизначніших творів Гоголя стала повість «Тарас Бульба», у якій автор із захопленням говорить про козацьку доблесть, здатність у найкоротший термін зібрати могутню боєздатну армію. Та найбільше захоплення письменника викликає козацька вдача, а також устрій Запорізької Січі. Уперше запоріжцям представлені чотири картини, створені до екранізації поеми «Тарас. Бульба», яку знімали на острові Хортиця. Взагалі народний художник України, двічі лауреат державної премії ім. Шевченка Сергій Якутович (1952-2017) передав із Києва як дарунок нашому музею 15 робіт – ескізи костюмів, картини, кінообрази, сценічні епізоди, декорації до кінофільму. Вони були створені у 2003-2006 роках в різних техніках. Вражають динамічні сцени жорстоких боїв мужніх козаків з ворогами, яскраві образи головних героїв – Тараса Бульби та його синів.

Головний спеціаліст департаменту культури, туризму і релігій Запорізької ОДА Ірина Пономаренко підкреслила, що виставка дуже насичена і своєчасна. Відомі запорізькі художники Наталія Коробова, Лариса Єрмак-Долгова і Андрій Соколенко вважають, що виставки з фондів треба проводити якомога частіше, адже музей має прекрасну колекцію!

Ще один момент, який відзначили спеціалісти: сучасна молодь не тільки читає Гоголя в школі, а й перечитує. Також щорічно в Україні проходить міжнародний фестиваль «Гогольфест» (ГогольFest) – ця тема залишається актуальною і не має часових чи територіальних кордонів.

Споглядаючи роботи художників-ілюстраторів різних поколінь із різних країн, можна казати, що книга – це синтез мистецтв слова та графіки. Творчість містичного Гоголя гідно відтворюється в ілюстраціях, які будуть завжди допомагати глибше зрозуміти літературні образи великого письменника.

Вікторія ШЕПЕЛЕВА

Читайте также:

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Поделиться