Від Франції до Китаю: велика персональна виставка до 70-річчя заслуженого художника України Олександра Демиденка відкрилася в Запорізькому обласному художньому музеї. Вона являє собою доробок за майже 45 років творчого життя та презентує особливу живописну манеру письма художника.

Також до Дня закоханих автор презентував твори з надзвичайно романтичними жінками на міні-виставці «Тільки любов» у жанрі «ню». Він незмінно доброзичливий до своїх моделей, схильний вбачати в них кращі людські якості. Не пропустіть унікальну можливість зануритись у світ прекрасного романтичного живопису – запрошує Вікторія Шепелєва, авторка статті.

Олександр Іванович – співець, поет, закоханий у природу, талановитий живописець, педагог і просто людина, яка своїм мистецтвом осяює весь світ. Більше 140 творів Олександра Демиденка цікаві своїм кольором, – це живописні варіації у різних жанрах однієї постійної і невичерпної для митця теми: одухотвореної гармонії буття. Такі пейзажі, пронизані сонячним світлом і повітрям, не створиш в майстерні!

Автор писав у Запорізькій області, на Азовському узбережжі, а також у Криму, Франції, Італії, Чорногорії, де багато сонця, кольорів і красивої старовинної архітектури. Сам художник зізнається, що пише пейзажі не фарбою, а самим повітрям! – розповіла куратор виставки Антоніна Білявська.

Олександр Демиденко народився у Запоріжжі у 1952 році, перші уроки малювання брав у студії Палацу піонерів. Навчання у Дніпропетровському художньому училищі (1967-1961) та Харківському художньо-промисловому інституті (1973-1978) сформувало художника як творчу особистість, допомогло розкрити справжній потенціал. Олександр мав змогу навчатись у таких відомих вчителів як Г. Чернявськмй, Б. Косарєв, С. Беседін. Саме вони допомогли молодому живописцю поринути у світ мистецтва, наставили на шлях істини, яким митець і досі крокує.

 

Самостійну роботу почав як художник-монументаліст, працюючи на Запорізькому художньо-виробничому комбінаті (1978). Увібравши в себе знання вчителів, продовжив їхню справу і розпочав педагогічну діяльність. З 1994 року працював у Запорізькому вищому професійному училищі, у 2002-2019 рр. завідував кафедрою «Дизайн» у Запорізькому національному технічному університеті (доцент).

За словами Антоніни Білявської, Олександр Демиденко завжди активно творчо працював. У 1978 р. вперше виставив свої роботи на обласній виставці, потім твори експонувалися на всеукраїнських виставках, у 1985-му став членом Спілки художників України. Брав участь у більш ніж 120 всеукраїнських і міжнародних виставках, має 15 персональних, учасник пленерів у Франції, Італії, Чорногорії, Китаї.

Найбільш ранній період представлений портретами, виконаними в народній декоративній манері, характерній періоду 1980-х років: «Хазяйка ланкового стану», «Портрет селянки», «Оля». У той же час зароджується його особлива романтична манера зображення пейзажів – темні вологі сади з низькою лінією горизонту, яка підкреслює музичний ритм височенних дерев, та з самотньою замріяною жіночою фігурою («Парк. Алупка»).

Особливе місце займають роботи на релігійну тематику. Одна з відомих картин – «Трійця», її багато публікували, зокрема, у книзі «Художники межі тисячоліття». Тоді автор мав період пошуку, створював експериментальні роботи. «Художник – як пошуковець, вчений – буває алхіміком»! підкреслює Олександр Демиденко. Ця картина зробила його лауреатом міжнародного фонду «Культурне надбання», який її купив. Написана у важкі для всієї країни 2000-ні роки, «вона якось одразу виникла з моїх абстрактних пошуків», згадує художник. Не дивлячись на те, що автор спирається на традиційний український іконопис, виразності досягає завдяки яскравій декоративності дрібних мазків. До речі, на виставці представлена не копія, а авторський варіант картини «Трійця».

В експозиції зібрані твори з міжнародних пленерів. Огляд пейзажів – це своєрідна подорож європейськими країнами та Китаєм. Пейзажі з кожного куточка світу відрізняються кольором, образністю та своєрідністю, що віртуозно передає художник.

Олександр Демиденко тяжіє до максимальної виразності кольорів, чіткості та експресії силуетів. Він з віртуозністю передає сповнене світла і тепла повітря, небо, в якому розсипаються пучки сонячних променів, осяяні сонцем дахи невеличких будиночків, гладь моря, що виграє всіма барвами веселки, легкий морський бриз – «Італія. Гавань», «Місто Понтуаз, площа», «Франція. М. Аверс».

В романтичній манері виконані роботи, присвячені рідному краю, Запоріжжю, козацькій Хортиці, берегам Дніпра, Азовському морю: «Козача переправа», «Хортиця», «Старий Дніпро», «Азовське море, вечір». Завдяки неповторному колориту знайомі з дитинства місця навіюють зворушливі спогади. Особливе місце займають кримські пейзажі: «Стара Ялта», «Далекий берег», «Човни на березі». Вологий подих моря, залитий пекучим сонцем Бахчисарай, сади, що потопають у тіні, гори, закриті легким туманом, вузькі вулички старих міст – повітряні, легкі, сповнені позитивної енергетики.

Олександр Демиденко вміє створювати неймовірно романтичне середовище в пейзажах, на яких зображені не конкретні місця, а скоріше ідеальний образ романтичного середовища. Пейзажі світлі, окутані легким серпанком, створені безліччю відтінків білого: «Взимку біля моря», «Біля моря» (одна із найулюбленіших картин автора), «Берег моря». У схожій манері написані натюрморти, де підкреслена крихка ніжність і трепетна краса кольорів: «Білі квіти», «Квіти».

За словами директора Запорізького обласного художнього музею Інги Янкович, роботи Олександра Демиденка легко впізнавати на будь-яких виставках.

«Коли є своєрідна художня манера у художника, це завжди добре! Олександр Іванович має власне творче обличчя, улюблені напрямки, і таким чином він робить свій внесок у всеукраїнське та світове мистецтво. Він є особистістю»! – підкреслила вона.

Делікатне ніжне ставлення художника до своїх моделей проявилось у жанрі «ню». Спочатку автор малював свою дружину, потім професійних моделей, що працювали при художніх закладах освіти. В «ню» у нього багато збиральних образів. На свято всіх закоханих виставка, що побудована у дещо незвичному форматі «виставка у виставці», створила особливий романтичний настрій. До кінця лютого на вас чекають зустрічі із прекрасним живописом, романтичні фотозони з валентинок та святкова атмосфера.

 

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться