«Чуття образу» – таку назву має виставка робіт (живопис, скульптура) – кольорових, повносилих, повносвітніх унікального подружжя львівських митців Володимира та Катерини Немири, що відкрилася 5 липня у Запорізькому обласному художньому музеї. 


Поделиться

                                         «Нечитання знесе Україну зі світу»

                                            Євген Маланюк

«Чуття образу» – таку назву має виставка робіт (живопис, скульптура) – кольорових, повносилих, повносвітніх унікального подружжя львівських митців Володимира та Катерини Немири, що відкрилася 5 липня у Запорізькому обласному художньому музеї. 

Напередодні, у центрі мистецтв «АРТ-Простір», мисткиня розповіла про створення прозових творів – збірки новел «Кольорові оповіді», де вона лаконічно, сильно, яскраво, пронизливо говорить про сучасне життя, а також першого роману «Іногда».

Дивна назва «Іногда» несе філософське значення. «Іногда», мабуть, має трохи інший відтінок, аніж «часом». Це історія про трьох жінок з різних поколінь, яка розгортається на тлі подій в Україні і захоплює колоритом мови, дозволяючи поринути у дух того часу. У книжці описується своєрідний катарсис: героїням доводиться пройти через страждання, однак вони залишаються людьми.

Роман проілюстрований старими світлинами з домашнього архіву авторки. На обкладинці зображена її скульптурна робота з триптиху «Жінка». Це образ, який уособлює кожну жінку.

– Подобається вишукувати слова, щоби були прості і об’ємні, і творити об’єми, які відбивають світло… На відміну від прози скульптурні образи народжувались радісними, усміхненими або задуманими, але не трагічними, – говорить Катерина журналістам. – Не можу сказати, що мої книги автобіографічні, це, в першу чергу, інтерпретація і роздуми про ситуації, що мали місце в житті різних людей, часто вигаданих, «вирізьблених» з цілого букету вражень, нюансів, фантазій.

Велика і яскрава виставка у художньому музеї продовжила своєрідний проект «Єднання. Схід-Захід», присвячений мистецтву сучасності. Розпочавшись три роки тому у Києві, крокуючи по країні через Миколаїв, Нову Каховку, Енергодар, Маріуполь, дійшла вона і до нашого міста.

На відкриття експозиції прийшли запорізькі художники, поети, активна молодь. Подружжю, яке живе у гармонії зі світом та один з одним уже понад сорок років, вдалося об’єднати власну  творчість і повноцінно її презентувати. На яскравих і філософських картинах зображені не лише форми, а й почуття та символи, проте вони для всіх є різними. По-справжньому завершені роботи будуть тоді, коли кожний глядач знайде в них свій сенс.

За словами головного спеціаліста Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА Олени Піддубної, Володимир Немира – представник львівської школи з її яскравою декоративністю, яка напряму поєднується із французьким модерном.

– Асоціативні картини художника залишають глядачеві великий простір для фантазії, подразнюючи уяву сяючим сонячним колоритом та вибагливим ритмом геометрії – автор зображує не предмети, а їхню енергетику, – вважає Олена Вікторівна. – Нещодавно роботу пана Володимира «Бокораш» закупили за 37,5 тис. гривень на аукціоні для допомоги українській армії.

Катерина творить скульптури у стилі наївного абстрагування народних майстрів. Її «жінки» асоціативно багаті на історичні ремінісценції (від палеолітичних венер до скіфських баб). Як каже майстриня, в її творах живуть вірші. Скульпторка їздить на схід України, до дітей у прифронтовій зоні, навчає їх малювати та ліпити. З дітьми жінка займається не лише творчістю: розповідає їм історію держави, привозить книги. Подружжя певне – батьківщина починається з кожного.

Її улюблена робота – керамічні статуетки «Молоді ми, молоді», які присвятила сучасній молоді. А Володимир каже, «має стільки картин, що вже і не рахує їх». Але найбільш за все полюбляє свою «Брилі», яка намальована акрилом. Митці планують, коли повернуться додому працювати над новими роботами. Щоб ще більше експонатів залишити нащадкам.

Зазначимо, що за 16 років, проведених подружжям у США, вони багато зробили для популяризації українського мистецтва за океаном. Володимир і Катерина переконані, «жити треба не заради багатств, а задля нових вражень, якими потім можна ділитися на полотні». А 2008 року творча родина знову мешкає у Львові.

В.о. директора Запорізького художнього музею Інга Янкович щиро подякувала художникам за творчий візит до нашого міста та активну громадську позицію.

Відкриття незвичайної для нашого міста виставки «Чуття образу», яка триватиме до 15 липня, стало справжньою подією у культурному житті Запоріжжя. Її гості матимуть змогу наповнитися неймовірною енергетикою і добром, що дарують вишукані твори мистецтва, а також долучитися до дискусії щодо творчих методів та образності картин і скульптур.

Всі фотоматеріали за посиланням

Віра ВОЛОДИМИРОВА, фото автора і Ігоря Гармаша

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and tap on selected text.

Поделиться