Мирні переговори щодо завершення війни в Україні перетворилися на запеклу боротьбу між Сполученими Штатами з одного боку та Україною і Європейським Союзом — з іншого. Як пише The Wall Street Journal, ця “боротьба” точиться навіть без прямої участі Росії, оскільки Вашингтон, в особі адміністрації Трампа, прагне швидкого рішення та завершення війни до Нового року. 

Адміністрація Трампа посилила тиск на Президента Володимира Зеленського, вимагаючи його згоди на мирну угоду з Росією. Головні “значні розбіжності” стосуються двох критичних пунктів:

  1. Виведення військ: Київ категорично не погоджується на виведення своїх військ із територій Донецької та Луганської областей, які досі перебувають під українським контролем.

  2. Гарантії безпеки: Європейські та українські чиновники наполягають на чіткому визначенні, які саме дії США вживатимуть, якщо Росія порушить угоду та розпочне нову агресію. Україна зосереджена на отриманні юридично зобов’язуючих гарантій безпеки від США та Європи, схожих на Статтю 5 засновницького договору НАТО .

У плані США є пункт, який є вкрай чутливим для Києва: передбачається, що Україна погодиться не боротися за повернення вже окупованих Росією територій. Це може бути розцінено як неофіційне визнання Вашингтоном анексії українських частин, що, своєю чергою, може ускладнити надії Києва на вступ до НАТО. Погодження на план США також може призвести до повернення Росії до світової економіки.

Європейські лідери, включаючи генерального секретаря НАТО Марка Рютте, висловлюють серйозне занепокоєння, що Кремль не прагне миру, а в разі успіху в Україні може розширити агресію на європейських сусідів.

Європейські країни (Велика Британія, Франція та ін.) вже розробили детальні плани допомоги Україні, включаючи можливе розгортання сил безпеки, і обговорили їх з американськими військовими. Проте Вашингтон досі не ухвалив політичного рішення щодо допомоги, яку він надасть.

Росія, хоча й не бере участі у цих переговорах, заявила, що американський план є “хорошою основою”. Водночас Кремль рішуче проти пропозицій, розроблених Києвом і Брюсселем, зокрема положень про створення демілітаризованої зони в Донецькій області.

Раніше повідомлялося, що Зеленський прибув до Вашингтона для зустрічі з Трампом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться
Категорії:Політика