Унікальна Хортиця, перша Запорозька Січ, острів Байда та промислові гіганти – гребля Дніпрогесу і металургійні заводи: все це нова виставка «Реалізм і реальність. Художники Запоріжжя-2019», що відкрилася у обласному художньому музеї до 80-річчя нашої області.

В мистецьких образах виставки – пейзажах, портретах, історичних композиціях – втілене художнє осмислення історії і сучасності. Всього у виконанні більш ніж 60 місцевих авторів старшого покоління представлено майже різнопланових 200 творів у жанрах соціалістичний, ліричний і традиційний реалізм.

Кіммерійці, скіфи й сармати, готи та гуни, авари, хазари, половці, печеніги, татаро-монголи, Кримське ханство – це все історія нашого краю, найяскравішою сторінкою якої є козацтво, Запорозька Січ – колиска волі та незалежності України. У нас виняткова історія. В ній поєдналися легендарне козацтво і технічний прогрес XX століття. Своє бачення історії нашої землі у різні часи показують у картинах запорізькі автори. А ще це майже 50 років історії обласного художнього музею: комплектування колекції, що починалася з нуля, а наразі налічує понад 18 тисяч експонатів.

Нинішній рік щедрий на ювілеї. Виповнюється 80 років від дня народження Ірини Ласки (1939-2011 рр.), що присвятила музею майже 40 років свого життя. Вона була головним дослідником творчості місцевих авторів, опікувалась постійним поповненням колекції і організовувала серію виставок «Художники Запоріжжя». Виповнюється 95 років від дня народження Володимира Коробова (1924-2001), Федора Шевченка (1924-1980), Євгена Чуйкова (1924-2000), Олексія Матюшенка (1924-2012). 85 років тому назад народився Григорій Мацегора, що на відкритті виставки подарував музею два козацьких портрети власного авторства.

Девіз 2019 року, який проголосила Міжнародна Рада музеїв, – «Музеї як центри культури: майбутнє традиції». За словами директора Запорізького обласного художнього музею Інги Янкович, ми живемо у дуже динамічний час великих змін, в час переоцінки минулих цінностей.

– Готуючи виставку до 80-річчя нашої області та Міжнародного дня музеїв, ми спробували відновити традиції. Нам допомагають в цьому місцеві художники та музейні відвідувачі. Перша робота запорізького художника, що надійшла до нашого музею у 1972 році, це «Рибачка» Ігоря Маляренка – поетичний і в той же час величний жіночий образ, створений мерехтінням перлинно-рожевих фарб, плавністю контурів, тремтливістю живописної фактури, – говорить вона.

Візитівкою музею стала романтична і символічна картина Володимира Коробова «За синє море». Повітряна перспектива, широкий далекий обрій, з яким зливається безкрайній простір та скелясті береги Хортиці, між якими летять козацькі чайки, несучі волю і свободу. Надзвичайно ліричні коробовські міські пейзажі із зображенням центрального проспекту Запоріжжя. Поетизує молодість і славить життя ніжно-пастельний парний портрет «Літо», написаний Наталією Коробовою.

Реальність має невелике відношення до мистецтва та творчості будь-якого художника. Це лише суб’єктивні враження від реальності. Тому знову згадала сучасних фізиків, які стверджують, що реальність, яку ми уявляємо, не існує взагалі. Проте, у кого є бажання, подивіться на виставці враження художників від реальності життя, і може щось співпаде з вашими уявленнями, – говорить Наталія Коробова, яка цього року також відзначає свій ювілей.

Зазначимо, що надзвичайно яскраво і різноманітно представлена знаменита запорізька пейзажна школа, засновник якої Георгій Колосовський був вчителем для багатьох з художників і мав великий вплив на формування їхньої творчості. Його пейзажні роботи – справжня поема про запорізьку землю – вже визнані шедеври.

Сяє сонячними барвами «Ранок індустріальний» Михайла Акіншина. Урочисто та піднесено звучить вміння художника показати музику у барвах та відтінках колориту.

Зовсім інший глибоко символічний пейзаж Ігоря Маляренка «Вогні Запоріжжя», насичений полум’яним колоритом та інтенсивним звучанням фарб. В картині лунає симфонія життя сучасного індустріального міста.

Заповітна мрія Ірини Ласки – зібрати колекцію сучасних «Козаків Мамаїв». Так, на виставці експонуються одразу шість «Мамаїв». Народні герої, оповиті легендами і тайнами, дійшли до нас з XVII століття та в роботах сучасних майстрів, вони дуже близькі та зрозумілі. Органічно увійшли в експозицію своїми роботами видатні українські митці – Тетяна Яблонська (Київ, «Запорожець», 1970), Омелян Мазурик (Париж, «Козак Мамай», 1990), Данило Нарбут (Черкаси, «Запорізька Січ», 1988).

Експозицію доповнюють автопортрети, що допомагають «побачити» художника. Цікава тема Азовського моря та людей праці, що живуть у Бердянську. Глядачі відзначають різноманітні за тематикою медалі Володимира Форостецького, Анатолія Безпалова, Петра Чаговця, ювілейні монети України, присвячені Запоріжжю, значки із зображенням гербів області, районних центрів та районів і книжкову виставку. Поспішайте побачити!

Вікторія ШЕПЕЛЕВА, фото автора

Читайте также:

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and tap on selected text.

Поделиться
Категорії:Культура Новини