Після початку війни Росії проти України безліч компаній закрилося, призупинило роботу чи зіткнулося з труднощами із виплатою заробітної плати працівникам. Багато громадян опинилися у критичній ситуації. До шоку від самого факту військових дій на території рідної країни додалася безпорадність від втрати роботи та складнощів у пошуках нової. Що потрібно зробити, щоб прийти до тями і почати діяти, де шукати роботу під час війни і що робити, якщо ви залишилися без роботи. 

Як повернути собі бадьорість духу і почати діяти?

Усвідомити та прийняти факт війни дуже складно. Але зараз це наша дійсність і ми змушені з нею миритися. Після кількох тижнів постійної тривожності, нервових потрясінь, стресу та істерик резерви людського організму вичерпуються. Тому необхідно максимально відновитися, щоб не отримати фізичні або психологічні захворювання через нервове навантаження. Для цього варто виконати кілька рекомендацій:

 • Щоб допомогти мозку досягти рівноваги, передусім дотримуйтесь регулярного режиму харчування і сну, поділіться відчуттями з тими, хто вас розуміє.
 • Щоб не зриватися на близьких, знаходьте безпечні способи перенаправлення гніву: пишіть, кричіть наодинці, займайтеся спортом, витрачайте накопичену енергію на корисні справи: роботу, волонтерство, допомогу іншим.
 • Якщо думки та емоції плутаються, не дають змоги прийняти рішення, варто пам’ятати: яке б рішення ви не прийняли, воно буде правильним у цих обставинах і в цей момент.
 • Навіть якщо вас здолав депресивний стан, слід хоча б мінімально підтримувати фізичне здоров’я та дрібні ритуали. Змусили себе почистити зуби вранці – вже похвально. Пострибали десяток разів на місці – також маленька перемога!
 • Коли ви відчуєте, що здатні бути корисні як собі, так і довколишнім, оцініть свої знання і досвід і візьміться за те, що здається найважливішим.
 • Якщо вам не вдається самостійно подолати емоції, зверніться до професіоналів. Зараз можна знайти психологів та організації, які надають допомогу безкоштовно.
 • Зменшити споживання новин. Звичайно, зараз відрізати себе від джерел інформації, навіть частково, важко. Але спробуйте, а потім подивіться, як ваш психологічний стан нормалізується від тимчасового інформаційного вакууму. Однак не вимикайте повідомлення про сирену на смартфоні або ж завантажте спеціальний додаток.

Як знайти роботу під час війни: поетапний план

Зараз не можна давати однозначні рекомендації щодо того, що, як, кому і коли слід робити. Те, що працювало до війни, зараз, на жаль, є практично не актуальним. У кожного з нас – своя ситуація, свій фінансовий і моральний стан та свої плани на майбутнє. Тож найкраще, що ви можете зробити, – це діяти за ситуацією. Але загальні кроки намітити все ж таки можна.

 • Насамперед організуйте безпечне місце у вашому місті, на заході України або за кордоном.
 • Зведіть стрес до мінімуму за допомогою наведених вище порад.
 • Якщо ви не можете влаштуватися за фахом, оцініть, що ви вмієте робити ще й скільки потрібно заробляти, щоб задовольнити базові потреби.
 • Підготуйте резюме українською та англійською, заведіть сторінку у LinkedIn. Розкажіть знайомим, що шукаєте роботу.
 • Виберіть кілька ресурсів для пошуку вакансій. Розмістіть резюме та підпишіться на оновлення.
 • Не тягніть із пошуком роботи (хоча б тимчасової), нашій економіці потрібна ваша участь.

H2: Джерела пошуку роботи

На запитання, де шукати роботу під час війни, все ще можна знайти відповідь. Ті, хто перебуває в тилу, звісно, позбавлені довоєнної різноманітності, але за бажання вихід знайти можна.

Державна допомога

Мінекономіки оголосило про те, що громадяни України, які втратили роботу через військову агресію РФ, можуть отримати допомогу з безробіття. Для цього необхідно зареєструватись на порталі держпослуг «Дія» або через додаток «Дія». Якщо у вас немає програми, тоді можете використовувати для реєстрації електронні послуги служби зайнятості – dcz.gov.ua.

Telegram-канали та онлайн-майданчики

В Україні є багато ресурсів для пошуку роботи, наприклад LCWork. Роботодавці, які шукають співробітників, можуть розмістити там вакансії, а спеціалісти – резюме для пошуку роботи.

Крім того, багато людей, компаній та відомих особистостей мігрували в «Телеграм». Цей месенджер добре пристосований для передачі інформації, і його зручно використовувати. Тут можна знайти новинні групи, чати психологічної допомоги, офіційні канали представників влади. І пошук роботи тут також можливий. Є Telegram-канали з вакансіями: RobotaNow, Goodjob, UaJobNow, Lobby X.

Не слід забувати, що знайти роботу під час війни можна через групи у соціальних мережах кожного окремого міста. Місцеві роботодавці можуть розташовувати там вакансії.

Інші методи

Не варто нехтувати таким інструментом пошуку роботи, як сарафанне радіо. Знайомі можуть знати місце, де потрібен працівник. Не зайвим буде час від часу відслідковувати зміни на дошках оголошень у різних кафе, на міських площах тощо.

Також можна дзвонити на номери в оголошеннях та особисто спілкуватися з потенційними роботодавцями. Проте обережність не завадить: наразі активізувалися шахраї. Ретельно перевіряйте інформацію і не пересилайте свої документи першим ліпшим.

Знайти роботу під час війни важко, але можливо. Не втрачайте надію застосувати свої навички та допомогти економіці вистояти у цей критичний момент. Для цього ви можете скористатись сайтом із працевлаштування LCWork та розмістити на ньому своє резюме. Все буде Україна!

 
 
 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Поделиться
РубрикиОбщество