Польща більше не виділяє українців в окрему категорію «спецзакону». Натомість їхні права та обов’язки тепер інтегровані в загальний Закон про надання захисту іноземцям.
1. Легальність перебування: до 2027 року
Хоча особливий режим скасовується, Польща підтримала рекомендацію Ради ЄС:
Термін легального перебування для українців, які мають статус тимчасового захисту, продовжено до 4 березня 2027 року.
Громадяни України зможуть подати заяву на отримання статусу легального перебування (наприклад, карту побиту) протягом усього цього періоду.
2. Жорсткі терміни для PESEL UKR
Однією з найважливіших змін є дедлайн на реєстрацію:
Тепер подати заяву на отримання номера PESEL UKR необхідно протягом 30 днів з моменту в’їзду до Польщі.
Наслідки: Якщо ви не вкладетеся в цей термін, право на тимчасовий захист буде автоматично анульовано. Це прирівнюється до добровільної відмови від допомоги.
Читайте також: Вето на допомогу українцям: що означає рішення президента Польщі та хто постраждає найбільше
3. Соціальні виплати: фокус на вразливі групи
Польща запроваджує принцип «адресності» допомоги:
800+ та сімейні виплати: У 2026 році нарахування цих коштів дедалі більше прив’язується до обов’язкового відвідування дітьми шкіл/садочків та (в окремих випадках) до працевлаштування хоча б одного з батьків.
Медицина: Безкоштовна допомога за спецмеханізмами залишається лише для неповнолітніх, працюючих (через страхування), жертв насильства та вразливих груп. Непрацюючі дорослі переходять на загальні правила для іноземців.
Проживання: Колективні центри («прихистки») залишаться безкоштовними лише для вразливих категорій (багатодітні, особи з інвалідністю). Інші мають самостійно оплачувати житло або шукати ринкові варіанти.
4. Цифровізація: DIIA.pl та mObywatel
Польща остаточно відмовляється від паперових посвідчень на користь цифрових документів. Основним підтвердженням особи та легальності перебування стає електронна картка у застосунку DIIA.pl (інтегрована в польський mObywatel).
5. Освіта: повернення до загальних стандартів
До червня 2026 року діятимуть перехідні пільги (безкоштовний транспорт для учнів, додаткові години мови). Проте з нового навчального року (вересень 2026) українські діти навчатимуться на тих самих умовах, що й інші іноземці в Польщі.
Чому Навроцький підписав закон лише зараз?
Президент Польщі наголосив, що раніше ветував попередні редакції через «несправедливий обсяг допомоги». Нинішній закон він вважає збалансованим: він захищає польський бюджет, але водночас не залишає українців без захисту перед агресором.





