«Скарб Тибету» привезли до Запоріжжя. Єдина мандрівна виставка в Україні розпочала дні буддійської культури в нашому місті.

Поделиться

«Скарб Тибету» привезли до Запоріжжя. Єдина мандрівна виставка в Україні розпочала дні буддійської культури в нашому місті.

Нещодавно у обласному художньому музеї відбулося урочисте відкриття експозиції, що демонструє красу та глибину буддійських символів, втілених у живописі, скульптурі та різноманітних виробах.

Вони вражають: на нас дивляться статуї усміхнених будд, наприклад, із 1000 рук (це означає тисячу методів допомоги живим істотам, – авт.), голови фантастичних істот, а також є дивовижні тібетські книги, нефритові амулети, фрески і рельєфні фігури різних індуїстських божеств, що вражають витонченістю виконання. Проте це не просто художні вироби для краси, а інструменти для медитації.

Експонати, – а їх понад 470 – є оригінальними витворами мистецтва, багато з них мають довгу історію та використовувались у храмах і монастирях Індії, Тибету, Китаю та інших буддійських країн. Організатори – благодійний фонд «Жива традиція» та Запорізький буддійський центр лінії «Карма Каг’ю». Тут, у цій громаді «мандрівників життя», не було випадкових людей, але кожен залишався у своєму вимірі, на власній хвилі, хоч і знаходився серед веселої громади.

Як розповів директор та засновник виставки Олександр Рибін,

«Скарб Тибету» з цікавими зразками живопису, статуями, храмовими музичними інструментами, ритуальними предметами, масками, побутовими речами та національним одягом із різних регіонів Азії, вже експонувався у Запорізькому художньому музеї п’ять років тому та викликав чималий інтерес. Проте зараз масштаб події значно відрізняється.

Олександр, як дослідник старовини, хоча і одягнений дуже сучасно, рухається по всьому світу, а 15 років – країнами Азії, вивчає їх і приносить у своє і наше життя кольорові барви. Левову часть скарбів він зібрав власноруч і за свій кошт, але є і подарунки від друзів і небайдужих людей.

В його голові вирують ексцентричні плани і дивовижні прагнення. Він розповідає, що більшість предметів були привезені саме з Тибету. Тому що тибетці разом із традиційною культурою зберегли найглибші повчання про природу розуму.

– По-перше, експонатів удвічі більше, 30-35 з них будуть представлені в Україні вперше, – ділиться Олександр Рибін. – А також ми маємо більше одягу та музичних інструментів. По-друге, крім самої виставки, розпочинаються дні буддійської культури в Запоріжжі, які триватимуть більше місяця. Є думка, що на сьогодні тибетська традиція являється квінтесенцією світових знань і досягнення, які формувалися протягом століть. Поки ми пам’ятаємо, що у нас спільне минуле і майбутнє, то людство буде жити!

У рамках програми відвідувачі зможуть послухати лекції із глибоким духовним змістом та подивитися фільми про мистецтво, історію та філософію цієї релігії, а також спробувати методи медитації на майстер-класах. Ще заплановано лекцію та практикум з тибетської медицини.

Як відомо, історичний Будда у 35 років досяг Просвітлення – стану абсолютного щастя та знання, яким усе є насправді. Вивчення його трудів та спільна медитація дозволяє розкрити власний потенціал розуму та розвинути такі якості, як співчуття та мудрість.

Ці витвори пронизані глибоким символізмом та, крім естетичного, мають прикладне значення. Протягом століть вони були частиною вправних методів, що пробуджують незламні якості просвітленого розуму. Так, символізм знайшов своє вираження в різноманітних формах: тханці (ритуальні зображення на полотні у живописі, скульптурі, атрибутиці). Кожен колір та форма, поза тіла та прикраса вказують на певний аспект просвітленого досвіду, який практикуючий хоче реалізувати в медитації.

– Куди б я не подивився на цій виставці, я зупинюсь на дуже цінному предметі, – додає наш співрозмовник. – Нещодавно ми поповнили колекцію двома тханками (XVIII ст.). Це те, що вдалось врятувати після репресій в Бурятії на початку XX ст., коли комуністи нищили в усіх країнах колишнього Союзу буддійські храми. Один з «доблесних воїнів», який руйнував чергову святиню, сховав цінну реліквію, але його потомки подарували її для виставки. У нас є примірники, зроблені майстрами – мешканцями Долини Катманду (Непал), що знаходиться на перехресті епох і світів, за замовленням, але в основному – насправді старовинні.

За словами голови буддійського центру «Карма Каг’ю» Діамантового шляху Юлії Карпенко, за допомогою мантр, звуків та символів можна розкрити у собі ідеальні якості і пізнати увесь потенціал власного розуму. «Навіщо це потрібно? Бо кожна жива істота хоче бути щасливою!» – говорить наша співрозмовниця.

Унікальною подією стала прем’єра документального фільму «Ханна: нерозказана історія буддизму», який присвячений першій жінці-Ламі, що вчила буддизму на Заході. Ця картина – переможець міжнародних кінофестивалів у Лос-Анджелесі (2014), Мумбаї (2015), Лондоні (2016) у номінації «Кращий документальний фільм».

За словами директора Запорізького обласного художнього музею Інги Янкович, нова виставка – дивовижна для українців. «Ми завжди дивимося по телебаченню про екзотичні країни, а зараз є можливість потрапити до Тибету, вивчити давню культуру. Я знаю, між нашими культурами є щось спільне», – сказала вона.

І хоча про буддизм в Україні заговорили в кінці минулого століття, це вчення дуже цікаве, хоч і непросте. Запоріжцям та гостям міста надається унікальна можливість доторкнутися до справжнього скарбу Тибету – глибоких настанов Будди, виражених за допомогою засобів образотворчого мистецтва, які зберігають у собі таємниці вікових традицій.

Олександр Рибін як креативна людина, «оптовик нових ідей», здатний впроваджувати їх у життя, запрошує усіх бажаючих до 3 грудня відкрити для себе Тибет по-новому. І приєднатися до спільної медитації та вечірніх святкувань, під час яких можна буде насолодитися музикою, скуштувати традиційні тибетські солодощі та молочний чай. Це хаотичне різнобарв’я звуків, кольорів, запахів, що потім може несподівано вразити, відкривши якусь таємну гармонію.

Далі «Скарб Тібету», в якому є нерозгадана таємниця, – унікальна виставка для зустрічі та спілкування, обміну ідеями, а також місце духовних пошуків знову вирушить у мандри Україною. Організаторів вже запросили до Польщі та Грузії, але переткнути кордон із раритетами – це проблематично… Проте подібного немає ніде в Східній Європі. Дивіться і ви. Думайте. 

 Вікторія ШЕПЕЛЕВА, фото автора

Все фотографии смотрите по ссылке

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться