Якщо укласти хіт-парад «найлітературніших» звірів і птахів, які найчастіше надихали письменників і ставали головними героями повістей та романів, то у топі найпевніше опиняться коти і собаки. Але розмаїття тваринного світу іноді дарує авторам справді неординарних персонажів і непересічні історії для їхніх текстів.


Поделиться

Якщо укласти хіт-парад «найлітературніших» звірів і птахів, які найчастіше надихали письменників і ставали головними героями повістей та романів, то у топі найпевніше опиняться коти і собаки. Але розмаїття тваринного світу іноді дарує авторам справді неординарних персонажів і непересічні історії для їхніх текстів.

Тож ми підібрали для вас 15 книг про різних птахів і тварин. Сподіваємося, серед них знайдуться і ваші улюблені.

Для тих, хто шаленіє від екзотичних тваринок, книги Джеральда Даррелла – джерело і нових знань, і читацької насолоди. В Камерунській експедиції письменника-зоолога, про яку оповідає цей текст, ви зустрінетеся зі зміями та жабами, барвистими сцинками, кумедними і грайливими мавпочками й шимпанзе, зворушливими «родичами» лемурів галаго, які чарують ангельським поглядом величезних очей та багатьма іншими тваринами.

А колоритні і дотепні описи зовнішності і звичок цих звірят допоможуть уявити їх до найменших детальок, кумедні історії з полювання, на яке Даррелл ходив разом із туземними мисливцями – «гончаками Бафуту» – розвеселять навіть найсерйозніших читачів.

Собача вірність – це не просто красива фраза. Але навряд чи сторожування будинку є справжнім призначенням собаки. Що ж тоді? Саме це й хоче з’ясувати оповідач цієї історії – пес, який досконало навчився стерегти людей і двері їхнього дому, помер, а тоді народився знову – з іншою зовнішністю та іншим ім’ям, – аби знайти свого господаря, стати найкращим партнером у всіх його пригодах і зрозуміти нарешті, що насправді його призначення – просто бути поряд.

Ця зворушлива, мудра і щира книга спонукає по-новому поглянути на свого домашнього песика і усвідомити його роль у вашому житті. І зрештою замислитися: а, може, усі собаки, які у вас були, – це просто різні втілення одного й того ж пса?

Екзотичні звірі з джунглів стають для нас ближчими завдяки Редьярду Кіплінгу й українським перекладам його казок. А Річард Аддамс наділив своїх персонажів людськими рисами характеру, але лишив притаманну тільки їм поведінку. Тому герої не роблять нічого такого, що б не зробили справжні кролі у дикій природі. І в цьому є місце любові, зраді й подвигам. Тож не дивно, що «кроляча сага» на півтисячі сторінок читається настільки жваво і захопливо.

Повсякденне життя мартинів – це рутинна боротьба за існування, в якій немає місця легкості, висоті і мистецтву польоту. І саме це бентежить молодого героя на ім’я Джонатан Лівінгстон («Джонатан Лівінгстон, мартин», Річард Бах), який мріє підкорити небеса. Замість того, аби просто мріяти і страждати, він береться знову і знову вдосконалювати свій політ. Але коли ти живеш у зграї, такий нонконформізм (незгода, неприйняття норм, цінностей, цілей, панівних у конкретній групі, – прим. авт..) має свої наслідки: Джонатана Лівінгстона інші птахи проганяють геть. Саме це вигнання стає першою сходинкою на шляху до самовдосконалення і виходу на нову вишину, нові небесні простори і життя у новому товаристві.

Проста, світла, сповнена оптимізму, ця повість-притча – це історія, яка багатьом людям насправді допомагає розправити крила і зробити своє життя якісно інакшим. Так, як це зробив Джонатан Лівінгстон, мартин.

Подорож у відкритому морі на рятувальній шлюпці сам-на-сам із зеброю, орангутангом, гієною і тигром – це нереальне випробовування, в якому ти можеш розраховувати лише на свій досвід і на порятунок, що невідомо чи прийде. Юний Пі (за роман «Життя Пі» Янн Мартел отримав Букерівську премію в 2002 р.), син директора зоопарку, разом із сім’єю і тваринами потрапив у кораблетрощу дорогою в Канаду, має те, що може допомогти йому протриматися, – приміром, знання з психології тварин і вміння поводитися із ними. Як йому вдалося залишитися живим після цих нелюдських випробовувань долі, – про це дізнаєтеся лише дочитавши цей роман-притчу до кінця.

Єдина у нашій підбірці науково-популярна книга розповідає про види живих істот, які опинилися на межі вимирання або й узагалі зникли з лиця Землі. Журналістка Елізабет Колберт ( «Шосте вимирання. Неприродна історія») спілкувалася із вченими, відвідувала лабораторії, вирушала в дослідницькі експедиції, аби вивчити природу того, що називають «шостим вимиранням» – одним із наймасштабнішим за всю історію планети винищенням тварин, птахів, молюсків, плазунів і найкрихітніших організмів, яких ми найчастіше й не помічаємо, але які становлять величезний інтерес для науки і неймовірну цінність для екосистеми Землі.

Ви дізнаєтеся про блискавичне вимирання панамських золотавих жаб, трагічну долю безкрилих гагарок і про те, як забруднення повітря зрештою призводить до того, що морська й океанічна вода поступово розчиняє панцирі молюсків. Простими словами про складні речі – саме так пише авторка, і картина, у яку складаються 13 розділів цієї книги, спонукає читача добряче замислитися про екологію і майбутнє нашої планети.

Коли Неро був маленьким чорним кошеням, він і тоді не виглядав безпомічною милою істотою («Історія одного кота», Неро Корлеоне). Дуже швидко він здобуває собі владу над усім домашнім господарством, але хіба це – вершина бажань для кота, який отримав прізвисько «Корлеоне» – «Лев’яче серце». Як справжній італійський мафіозі, Неро не забуває про сім’ю: посуваючись вгору «статусними» сходами, забирає свою сестричку Розу в заможний особняк, у який йому вдається перебратися. А ще – береться за «виховання» людей. Але честолюбний котик не враховує того, що між сильним лідером і жорстоким тираном дуже тонка межа, а тирани, як відомо, зазвичай погано закінчують.

Ця невелика і жвава історія – такий собі дитячий варіант «Хрещеного батька», який не обійшовся без важливих моральних уроків, замаскованих у пригоди котячого мафіозі.

У бабці Марії незвичайна домашня улюблениця – курка Марічка («Сузір’я курки», Софія Андрухович, Мар’яна Прохасько). Якось старенька вирушає у найважливішу свою подорож – на гору, до Чорного Лісу, аби подолати свої давні страхи. Дорога готує подорожній підступні пастки. Але коли над головою сяють зорі, як цяточки на пір’їнках товаришки дитинства курочки Іскри, а вірна Марічка, вирвавшись із загорожі, біжить-летить на допомогу, Марії стане сил подолати перешкоди.

Ця не по-дитячому глибока книжка – не лише про курей і старість, а й про те, що поважний вік – не вирок, а всередині кожного дідуся чи бабусі живе жага нових знань і пригод.

Віталина МАКАРИК

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поделиться