Після впровадження першого етапу медичної реформи пацієнти вже майже звикли, що замість сталого словосполучення «дільничний лікар» тепер у вжитку найменування «сімейний». Та не встигли ми остаточно розібратись, у чому ж, власне, полягає принципова відмінність, як Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) зобов’язало кожного українця знайти собі особистого фахівця.

Поделиться

Після впровадження першого етапу медичної реформи пацієнти вже майже звикли, що замість сталого словосполучення «дільничний лікар» тепер у вжитку найменування «сімейний». Та не встигли ми остаточно розібратись, у чому ж, власне, полягає принципова відмінність, як Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) зобов’язало кожного українця знайти собі особистого фахівця.

Звісно, далеко не всі одразу побігли до поліклінік, аби обрати сімейного лікаря, і автоматично потрапили до так званого «червоного списку». Але це зовсім не означає, що медики припинять обслуговувати «необраних» пацієнтів. До того ж, доволі легко перейти з такого переліку до іншого – «зеленого». Та розбиратися в численних тонкощах будемо поступово.

Можна довго перераховувати визначення лікаря загальної практики, надані МОЗ, але набагато краще поспілкуватися безпосередньо з фахівцем. Це заслужений діяч культури і техніки України, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри сімейної медицини Запорізької медичної академії післядипломної освіти Володимир Кошля.

– Лікар загальної практики обслуговує пацієнта протягом всього життя. До гарантованого пакету послуг первинної ланки входять невідкладна допомога, профілактичні заходи для всіх верств населення, в тому числі проведення щеплень. Хоча зараз ставлення до вакцинації геть різне: частина підтримує, деякі люди налаштовані критично, хтось не має грошей на необхідний препарат. Між тим, саме такий превентивний захід, як щеплення, допомагає людству упродовж багатьох десятиліть уникати дуже серйозних хвороб. Та наполягати ані сімейний лікар, ані вузький спеціаліст на тих чи інших процедурах, згідно з законами, не мають права.

Лікар загальної практики виступає більше в ролі терапевта, педіатра. Рідше він може надавати інші види допомоги – скажімо, гінекологічну, хірургічну, наприклад, обробку різних ран. Пригадую, що в 1970-х, коли я закінчив навчання, сімейних лікарів у нас офіційно не було, а я вже тоді надавав всі види допомоги. Доводилось, як і нинішнім сімейним лікарям, і при інсультах допомагати. Окрім того, лікар загальної практики проводить санітарно-профілактичну роботу, тобто розповідає населенню про необхідність дотримання певних гігієнічних норм, раціонального харчування тощо.

– Ви зазначили, що фахівець проводить профілактичні заходи. Профогляди для пацієнта обов’язкові?

– Я вважаю, що вони мають бути. Це важлива ланка попередження різних захворювань. Вони дають можливість на ранньому етапі виявити такі тяжкі недуги, як онкопатологія, туберкульоз та інші. Проте примусити лікар не в змозі нікого, він може лише викликати пацієнта і рекомендувати хоча б раз на рік проходити диспансерні огляди.

– Володимире Івановичу, МОЗ гарантує кожному пацієнту безкоштовні дослідження. Зрозуміло, що вони не обов’язкові при кожному візиті до медичного закладу. Але поясніть, на що все ж таки пацієнт має право?

– Перш за все, це аналізи крові. Їх не так багато: загальні – на лейкоцити та холестерин, а також на глюкозу. Крім того, загальний аналіз сечі, електрокардіограма у стані спокою, мікроскопія харкотиння, швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит та сифіліс. Звісно, призначаються вони лише за потреби. Хоча на сьогодні безкоштовно проводяться також рентген та огляд вузькими спеціалістами.

– А як після усіх змін відбувається процес забору аналізів? Припустимо, пацієнт здає біоматеріал, а далі – сам везе або забирає результати з лабораторії?

– Може бути по-різному. В одних випадках усе лягає на плечі пацієнта, в інших цим займається сам лікар. Особливо у складних випадках, тобто при тяжких захворюваннях.

– Усі дослідження потребують певних витратних матеріалів, хоча б тих же рукавичок. Держава повинна забезпечувати ними сімейного лікаря чи пацієнт має усе приносити з собою?

– Повинна. І не лише рукавичками, ватою тощо, але й стандартним набором ліків.

– Щодо консультації у вузькопрофільного спеціаліста. Без направлення від сімейного лікаря можна потрапити на прийом?

– Так. Ці фахівці працюють на вторинному або третинному рівнях медичної допомоги, тобто в спеціалізованих клініках. Більшість лікарів загальної практики можуть виявити проблему і розібратися з нею, але за потреби не відмовлять і у наданні направлення до колег з профільних захворювань. Гадаю, питань виникати не повинно.

– Зараз запроваджується система консультування телефоном. Дехто з лікарів уже давно і успішно надає певну допомогу саме таким чином. Але поговорімо про законодавчу частину: як коригуватиметься процес?

– Наразі говорити про це трохи зарано: офіційно питання ще у стадії розробки. Загалом такі розмови мають фіксуватися, аби убезпечити і лікаря, і пацієнта. Думаю, прописавши таку норму, МОЗ мало закласти певну грошову компенсацію або «бонуси» до зарплатні сімейного лікаря. Нинішній оклад українського медика невеликий. Скажімо, в США сімейний лікар отримує близько 10-12 тисяч доларів на місяць. Він має змогу дзвонити пацієнтам, їздити на конференції чи навчання для підвищення кваліфікації – навіть за власний кошт. Хочеться вірити, що згодом і наші лікарі отримуватимуть гідні гроші за свою нелегку працю.

Юлія Сафронова

(Закінчення  інтерв’ю читайте в одному з найближчих номерів)

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Поделиться
РубрикиЗдоровье

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

8 + 1 =